Jak zostać projektantem mody w 2023 r.

Więc myślisz, że chcesz być projektantem mody? Praca w branży modowej to nie spacer po parku, a samo śledzenie aktualnych trendów w modzie to praca na pełny etat. Jeśli jednak Twoim sercem jest tworzenie pięknych ubrań dla najbardziej szykownych sprzedawców detalicznych w Nowym Jorku, Paryżu i Londynie, mamy kilka profesjonalnych wskazówek, które pomogą Ci zrobić wielki przełom w branży. Dowiedz się więcej o tym, jak zostać projektantem mody, czym zajmują się projektanci i ile zarobisz w nowej karierze.

 

Jak zostać projektantem mody

Nie ma ustalonej ścieżki do zostania odnoszącym sukcesy projektantem. Możesz przez lata czaić się wokół renomowanych domów mody i sprawdzać pokazy mody, gdy tylko są w mieście, ale nadal ponosisz porażkę, gdy zdecydujesz, że nadszedł czas, aby wyrobić sobie markę. Nawet licencjat z mody nie gwarantuje, że twoje projekty trafią na łamy Vogue’a; w końcu zostanie projektantem wymaga twórczej iskry i woli odniesienia sukcesu, której nie mogą zgasić nawet największe przeszkody.

Jak zostać projektantem mody

To powiedziawszy, jest sporo rzeczy, które możesz zrobić, aby zwiększyć swoje szanse na zobaczenie swoich stylizacji na wybiegu podczas Tygodnia Mody w Nowym Jorku. Na początek posiadanie doświadczenia w modzie jest zdecydowanym plusem. Jeśli od lat podziwiasz Toma Forda i Calvina Kleina i potrafisz wymieniać nazwy znanych marek modowych, takich jak Ralph Lauren, Dior, Yves Saint Laurent i Haute Couture, bez najmniejszego wysiłku, jesteś już doskonałym materiałem na projektant mody. Pamiętaj, że moda to zarówno biznes, jak i sztuka, więc jeśli masz dobrą głowę finansową na swoich barkach, będziesz lepiej przygotowany, aby zrobić furorę w branży.

 

Zanim zatracisz się w marzeniach o pokazywaniu nagradzanej mody damskiej podczas podróży po włoskiej wsi, gdy już osiągniesz sukces, zacznij od drobnych projektów we własnej sypialni. Zdobądź trochę tkanin, narysuj szkice i dowiedz się więcej o projektowaniu wspomaganym komputerowo. Zdobądź prawdziwe umiejętności, które pomogą ci płynnie przejść do codziennego życia jako projektant i nie bój się dać szansy na tworzenie wzorów, przygotowując się do masowego wprowadzania na rynek swoich ubrań w przyszłości.

 

Czym naprawdę zajmują się projektanci mody?

Życie projektanta mody to nie tylko tworzenie błyszczących ubrań, które będą pasować do Project Runway. W rzeczywistości większość projektantów pracuje w stosunkowo mało znanych zakątkach świata mody, badając trendy w modzie, szkicując projekty i wybierając materiały do ​​wykorzystania w zwykłych ubraniach, które można zobaczyć w lokalnym Kohl’s lub Target.

 

Według Career Explorer , projektanci spędzają dużo czasu na badaniu historii mody i rozwijaniu stylów w oparciu o raporty o trendach lub wyniki własnych badań. Ci profesjonaliści spędzają również dużo czasu odwiedzając targi i korzystając z projektowania wspomaganego komputerowo (CAD), aby przekształcić proste szkice w gotowe produkty, które są gotowe do sesji zdjęciowych i wybiegów.

Jako odnoszący sukcesy projektant mody możesz w końcu mieć własną firmę. Kiedy jesteś odpowiedzialny za własną markę, będziesz musiał zająć się biznesową stroną bycia projektantem, co oznacza, że ​​będziesz polegać na asystentach, którzy zajmą się wieloma aspektami badań i projektowania merchandisingu modowego.

 

Wielu projektantów ma własne studia, ale niektórzy niezależni projektanci mogą przenosić się z miejsca na miejsce, zgodnie z wymaganiami pracy. Na przykład projektanci kostiumów często pracują w studiach telewizyjnych lub filmowych, a życie projektanta kostiumów obejmuje wiele badań nad scenerią tworzonego filmu lub programu. Bez względu na to, gdzie skończysz pracować jako projektant, dobre wyczucie mody i mnóstwo technicznego know-how będą kluczowymi aspektami Twojego ogólnego sukcesu.

Jak długo trzeba by zostać projektantem mody?

Istnieje wiele różnych sposobów na wprowadzenie się do świata mody. Pamiętaj, że wielu najlepszych projektantów to samouki; zwłaszcza w dobie internetu, wystarczy ciężka praca i dobra znajomość mediów społecznościowych, aby odnieść sukces w branży modowej.

 

Istnieje jednak kilka zalet pójścia tradycyjną drogą i znalezienia programu stażowego lub sprawdzenia szkół projektowych. Programy studiów eliminują zgadywanie z projektowania mody i często łatwiej jest zgromadzić imponujące portfolio w szkole, z którego będziesz korzystać, gdy zaczniesz zaznaczać swoją obecność w prawdziwym świecie.

 

Pamiętaj jednak, że formalne szkolenie na projektanta jest drogie, a dostaniesz tylko tyle, ile włożysz w ten rodzaj edukacji. Jeśli nie masz w sobie talentu do bycia dobrym projektantem, żadna ilość czasu spędzonego na nauce w najlepszej szkole projektowania we Włoszech czy Stanach Zjednoczonych nie zapewni Ci sukcesu.

 

Ukończenie większości formalnych programów projektowania mody zajmuje 2-4 lata, ale formalna edukacja jako projektanta może trwać dłużej, jeśli zdecydujesz się pracować podczas studiów. Projektanci, którzy odnieśli sukces, ale nie skończyli szkoły mody, są na ogół gotowi do szukania pracy w firmach projektowych po około pięciu latach doświadczenia, ale podążanie ścieżką samouka daje swobodę podboju świata mody tak szybko, jak to możliwe. wolno, jak chcesz.

 

Nawet gdy skończysz szkołę i dostaniesz pierwszą pracę, nie będziesz jeszcze projektantem. Prawdziwy sprawdzian dla projektanta zaczyna się w momencie, gdy rozpoczyna on swój pierwszy dzień w pracy, a proces osiągania sukcesu trwa każdego dnia.

Jak długo trzeba by zostać projektantem mody

Co definiuje odnoszącego sukcesy projektanta mody?

Aby odnieść sukces jako projektant, musisz doskonalić szereg ważnych umiejętności. Niektóre z tych atrybutów nazywane są umiejętnościami twardymi, a inne umiejętnościami miękkimi. Według The Balance Careers umiejętności twarde to „umiejętności, których można się nauczyć lub zestawy umiejętności, które są łatwe do oszacowania”, a umiejętności miękkie to umiejętności interpersonalne lub interpersonalne, które obejmują zdolności komunikacyjne i przywódcze. Oto kilka przykładów twardych i miękkich umiejętności, które będą kluczowe dla Twojego sukcesu jako projektanta:

 

Umiejętności twarde

  • Szkicowanie: większość świetnych pomysłów projektowych zaczyna się na papierze. Aby zostać projektantem, musisz mieć jakieś wykształcenie artystyczne lub umiejętności samouka, a wiedza o tym, jak narysować podstawową ludzką postać, jest niezbędna.
  • Projektowanie wspomagane komputerowo (CAD): Gdy masz już podstawowe pojęcie o tym, co chcesz zrobić na papierze, musisz przenieść swoją wyobraźnię do świata cyfrowego za pomocą programu CAD. Niektórzy projektanci całkowicie rezygnują z papieru i wpadają na wszystkie swoje świetne pomysły na platformach cyfrowych.
  • Badania mody: zanim zaprojektujesz swoją pierwszą część garderoby, musisz dobrze zrozumieć, jak działa branża modowa. Badania są zaskakująco ważnym elementem codziennego życia projektanta i musisz zdecydować, czy chcesz je przeprowadzić samodzielnie, czy polegać na raportach o trendach.
  • Umiejętności biznesowe: Jeśli nie chcesz pracować dla kogoś innego przez resztę swojego życia, musisz zacząć rozwijać swoje umiejętności biznesowe już teraz. Życie odnoszącego sukcesy projektanta jest wypełnione natychmiastowymi decyzjami, które mogą zaważyć na sukcesie lub porażce firmy, a dobre rozeznanie w pieniądzach jest istotnym aspektem portfolio wybitnego projektanta.

 

Umiejętności miękkie

  • Skuteczna komunikacja: Jeśli nie planujesz prowadzić jednoosobowej firmy projektowej, zanim zostaniesz projektantem, musisz nauczyć się, jak skutecznie komunikować się z innymi. Od opowiadania genialnych pomysłów po upewnienie się, że wszyscy się dogadują, komunikacja jest istotnym aspektem codziennego życia projektanta.
  • Zarządzanie czasem: gdy wpadniesz w potok twórczy, czas może szybko uciec. Idąc ścieżką zostania odnoszącym sukcesy projektantem, przekonasz się, że nauka zarządzania czasem jest kluczowym elementem prowadzenia odnoszącego sukcesy biznesu.
  • Pewność siebie: branża modowa jest tak konkurencyjna, że ​​aż zabójcza. Sukces nie jest gwarantowany, a na drodze na szczyt będziesz musiał spędzić długie noce i znieść mnóstwo pułapek. Utrzymanie wysokiego poziomu pewności siebie jest kluczem do pozostawienia śladu w świecie mody.
  • Przyjmowanie krytyki: jeśli jeszcze tego nie wiesz, jedną z pierwszych rzeczy, których nauczysz się jako projektant, jest to, że twoi rówieśnicy ze społeczności modowej nie powstrzymują się, gdy krytykują twoje projekty. Musisz mieć silne ego, aby poradzić sobie z nadużyciami, które rozdają inni projektanci i snobistyczni redaktorzy magazynów, ale jeśli potrafisz zintegrować tę krytykę, jednocześnie roniąc minimalną liczbę łez, staniesz się o wiele silniejszy.

 

Gdzie pracują projektanci mody i ile zarabiają?

Większość miejsc pracy w świecie mody znajduje się w Nowym Jorku, Los Angeles, Londynie i Paryżu. W zależności od rodzaju pracy projektowej, którą wykonujesz, możesz pracować dla hurtowni tekstyliów, firmy projektowej, studia filmowego, a nawet możesz pracować dla siebie, jeśli masz szczęście.

Projektanci zazwyczaj mają przestronne biura, w których mogą układać tkaniny na stołach i przyglądać się, jak ubrania układają się na manekinach, nie ocierając się łokciami o swoich współpracowników. Szkice zwykle zdobią ściany biur projektowych i często można zobaczyć porozrzucany sprzęt artystyczny.